OTKUD ZEC I JAJA UZ USKRS?
Zec je simbol plodnosti, a jaje novoga života
Uskrs je najveći kršćanski blagdan koji slavi događaj koji je potvrdio vjeru u vječni život i besmrtnost duše – uskrsnuće Isusa Krista. No, ovih dana rijetki razmišljaju o samom smislu Uskrsa, nego se više bave onom komercijalnom stranom koja prati ovaj blagdan. Razmišljamo o šunki i rolovanoj plećki, mladom luku i cijeni jaja, o tomu što djeci staviti u gnijezdo u vrijeme opće neimaštine i besparice. A djeca sve nade ulažu u uskrsnoga zeca koji nosi darove i obojana jaja. I mnogi se tu pitaju – gdje je veza između zeca, jaja i Uskrsa?
ZAŠTO ZEC?Zec je još u pretkršćansko doba bio simbol plodnosti, jer se brzo razmnožava, pa ga se držalo plodnom životinjom koja daje bogatstvo novoga života. Zečevi su se uz Uskrs počeli vezati u 16. stoljeću u Njemačkoj, pa, premda bismo očekivali da kokoš nosi jaja, taj je zadatak za Uskrs ipak dobio plodni zeko.
ZAŠTO JAJA?Odgovor je, također, u dalekoj prošlosti i pretkršćanskom vremenu kada su mnogim narodima jaja bila simbol buđenja prirode, dolaska proljeća, novoga života, obilja i rađanja. Jaje je u Mezopotamiji bilo simbolički povezano s božicom plodnosti, stoljećima prije pojave kršćanstva ljudi su u proljeće međusobno izmjenjivali jaja kao simbol novoga života. Budući da je Uskrs baš to - početak novoga života, jaja su postala simbol toga kršćanskoga blagdana. Kršćanski su misionari iskoristili poganske običaje i vezali ih uz kršćanske praznike kako bi lakše proširili kršćanstvo. Kako su se poganske svetkovine proljeća poklapale vremenski s Uskrsom iskorišten je i taj stari običaj. Što se tiče bojanja, obojena jaja pronađena su još u pretpovijesnim grobovima, a ukrašavalo ih se, pretpostavlja se, kako bi im se 'ojačala' moć davanja novoga života ispisivanjem čarobnih riječi ili crteža, što se danas pretvorilo u zabavu za cijelu obitelj, obično na Veliku subotu.
Noć prije Uskrsa djeca prave gnijezdo u kojemu će ujutro, nadaju se, pronaći darove. Darovi za Uskrs skromniji su od onih božićnih, a u mnogim se zemljama daruju samo obojana jaja. Nekada su djeca u uskrsnom gnijezdu pronalazila obično novu proljetnu odjeću ili obuću u kojoj se toga dana išlo i u crkvu. Običaji su se i očekivanja promijenila, djeca očekuju sve više, a roditelji, na žalost, imaju sve manje, ali ipak čine sve kako bi izmamili osmijeh na lice svojih mališana kada na uskrsno jutro pojure prema gnijezdu…
Izvor: republika.eu/
Primjedbe
Objavi komentar
Autor bloga ni na koji način ne odgovara za komentare korisnika...