U zadnjih nekoliko dana na adresu portala sve više pristižu pitanja koja brinu iseljene, a odnose se na popis stanovništva. Stoga donosimo nekoliko važnih informacija o samom popisu. Popis stanovništva, kućanstva i stanova u BiH provest će se u razdoblju od 1. do 15. listopada 2013. god.
Ukoliko popisivač nikoga ne zatekne u kući, ostavlja obavijest o ponovnom dolasku. Ako određeno kućanstvo iz bilo kojih razloga nije popisano, ono se može javiti u ured popisivanja u Općini kako bi bilo popisano u odgovarajućem vremenu.
Cilj popisa je u prvom redu ustanoviti broj i teritorijalni raspored stanovništva, prikupiti osnovna demografska, etnička, obrazovna, migracijska, ekonomska i druga obilježja stanovništva, te obilježja kućanstva i stanova.
Popisom će biti obuhvaćeno stanovništvo: Državljani BiH s prebivalištem ili boravištem u BiH, bez obzira na to jesu li u trenutku popisa prisutni u BiH ili su odsutni iz BiH...
Prema Naputku za popisivače i općinske instruktore popisivači ne mogu tražiti osobne dokumente jer su podaci u popisu tajni.
Podaci u popisnim obrascima upisuju se prema stanju na dan 30. rujna 2013. u 24:00 h. Popis se provodi metodom intervjua, po načelu ''od vrata do vrata“, a prikupljanje podataka na terenu vrše obučeni i ovlašteni popisivači koji odgovore upisuju na popisne obrasce. Popisivači su dužni upisati odgovor onako kako mu je kazivač rekao, dakle doslovno. Sve podatke daje punoljetna osoba.
Dovoljno je znati podatke o sebi i ostalim članovima kućanstva. Minimalni podaci koji su potrebni za popis su sljedeći: - ime, ime roditelja, prezime, JMBG: matični broj Bosne i Hercegovine, ili datum rođenja, mjesto rođenja, podatak o statusu aktivnosti (zaposlen, zanimanje, djelatnost firme; vrsta škole, itd.) završena škola...
Osobe koje ne budu prisutne za vrijeme popisa, odnosno koje žive vani, a imaju u rodnom mjestu člana kućanstva, npr. baku, djeda ili nekog drugog člana kućanstva, moći će ih popisati. Mnoge nevladine organizacije pozivaju sve one koji se žele popisati da dostave svojoj rodbini podatke koji se traže u popisu.
Iz udruga navode da se osobe ne popisuju online, kako je omogućeno onima koji žive u inozemstvu jer na taj način ne ulaze u ukupan zbir domicilnih.
Prema pisanju Večernjeg lista, Katolička crkva i institucije, među kojima je i Državni ured za odnose s Hrvatima izvan RH, pozivaju na masovnu mobilizaciju Hrvata podrijetlom iz BiH.
Još agresivniju kampanju provode bošnjačke organizacije, među kojima je i Islamska zajednica u dijaspori diljem svijeta, a cilj im je da taj narod bude "temeljni", s više od 50 posto. Najveća hrvatska dijaspora iz BiH nalazi se u Hrvatskoj. Vlasti u Zagrebu tvrde da ne postoji bojazan da se svi oni prijave u BiH i da neće izgubiti status.
Nadamo se da smo Vam barem malo pomogli.
LJ::portal
Primjedbe
Objavi komentar
Autor bloga ni na koji način ne odgovara za komentare korisnika...