Preskoči na glavni sadržaj

Popis stanovništva: Što sve trebate znate kako bi popisali ukućane i rodbinu

popisU zadnjih nekoliko dana na adresu portala sve više pristižu pitanja koja brinu iseljene, a odnose se na popis stanovništva. Stoga donosimo nekoliko važnih informacija o samom popisu. Popis stanovništva, kućanstva i stanova u BiH provest će se u razdoblju od 1. do 15. listopada 2013. god.
Ukoliko popisivač nikoga ne zatekne u kući, ostavlja obavijest o ponovnom dolasku. Ako određeno kućanstvo iz bilo kojih razloga nije popisano, ono se može javiti u ured popisivanja u Općini kako bi bilo popisano u odgovarajućem vremenu.
Cilj popisa je u prvom redu ustanoviti broj i teritorijalni raspored stanovništva, prikupiti osnovna demografska, etnička, obrazovna, migracijska, ekonomska i druga obilježja stanovništva, te obilježja kućanstva i stanova.
Popisom će biti obuhvaćeno stanovništvo: Državljani BiH s prebivalištem ili boravištem u BiH, bez obzira na to jesu li u trenutku popisa prisutni u BiH ili su odsutni iz BiH...
Prema Naputku za popisivače i općinske instruktore popisivači ne mogu tražiti osobne dokumente jer su podaci u popisu tajni.
Podaci u popisnim obrascima upisuju se prema stanju na dan 30. rujna 2013. u 24:00 h. Popis se provodi metodom intervjua, po načelu ''od vrata do vrata“, a prikupljanje podataka na terenu vrše obučeni i ovlašteni popisivači koji odgovore upisuju na popisne obrasce. Popisivači su dužni upisati odgovor onako kako mu je kazivač rekao, dakle doslovno. Sve podatke daje punoljetna osoba.
Dovoljno je znati podatke o sebi i ostalim članovima kućanstva. Minimalni podaci koji su potrebni za popis su sljedeći: - ime, ime roditelja, prezime, JMBG: matični broj Bosne i Hercegovine, ili datum rođenja, mjesto rođenja, podatak o statusu aktivnosti (zaposlen, zanimanje, djelatnost firme; vrsta škole, itd.) završena škola...
Osobe koje ne budu prisutne za vrijeme popisa, odnosno koje žive vani, a imaju u rodnom mjestu člana kućanstva, npr. baku, djeda ili nekog drugog člana kućanstva, moći će ih popisati. Mnoge nevladine organizacije pozivaju sve one koji se žele popisati da dostave svojoj rodbini podatke koji se traže u popisu.
Iz udruga navode da se osobe ne popisuju online, kako je omogućeno onima koji žive u inozemstvu jer na taj način ne ulaze u ukupan zbir domicilnih.
Prema pisanju Večernjeg lista, Katolička crkva i institucije, među kojima je i Državni ured za odnose s Hrvatima izvan RH, pozivaju na masovnu mobilizaciju Hrvata podrijetlom iz BiH.
Još agresivniju kampanju provode bošnjačke organizacije, među kojima je i Islamska zajednica u dijaspori diljem svijeta, a cilj im je da taj narod bude "temeljni", s više od 50 posto. Najveća hrvatska dijaspora iz BiH nalazi se u Hrvatskoj. Vlasti u Zagrebu tvrde da ne postoji bojazan da se svi oni prijave u BiH i da neće izgubiti status.
Nadamo se da smo Vam barem malo pomogli.
 LJ::portal

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Porijeklo Primoraca (analiza kroz povijest)

Tihaljina za vrijeme Turskog Carstva Do 1878. godine Tihaljina je ostala u sastavu Turskog Carstva, puna četiri stoljeća. Hercegovački je sandžak osnovan 1470. godine sa sjedištem u Foči. Tihaljina je pripadala nahiji Imota, koja je prvo pripadala Fočanskom kadiluku, pa Mostarskom kadiluku i od šezdesetih godina XVI. stoljeća Imotskom kadiluku koji su tvorile nahije: Imota, Duvno, Buško blato, Ljubuški, Posušje, Gorska župa(sa sjedištem u Vrgorcu), Fragustin(Gornje primorje) i Primorje (Donje primorje sa sjedištem u Makarskoj). Pred strahom od Turaka mnogi su kršćani bježali iz područja koja su Turci nastojali zauzeti. Prvi veliki progon katolika potječe iz vremena od 1516. do 1526. godine, rušene su crkve i samostani, proganjani katolički vjernici, kada je veliki broj katolika prešao na islam. U Tihaljini stoljećima je bilo skromno i siromašno. Budući da kršćani nisu smjeli graditi zidane kuće, niti ih pločom pokrivati, stanovali su u kolibama pravljenim od pruća i blat...

PARTIZAN FRANJO GADŽE NAREDIO DA SE UBACE BOMBE U JAMU PUNU LJUDI KOD SELA KAŠČE – LJUBUŠKI

Tekst je u cijelosti prenesen sa  komunistickizlocini.net Kašče – Ljubuški Selo Kašče kod Ljubuškog Jama u Kašču – Ljubuški Naime, poznati hercegovački franjevac i pisac fra Janko Bubalo u svojoj knjizi Apokaliptični dani (Zagreb, Matica hrvatska, 1992., str. 197. – 198.) piše sljedeće: »…u selu Kašču šipovačke župe, u jednoj jami, našlo se petnaestak ljudi, koji su se – nevini i samo od straha – kraće ili dulje vremena sakrivali oko svojih kuća. Iako se svatko svakoga bojao, njih je zajednička nevolja ipak zbližavala i vezala, pa su se s vremenom svi našli u toj kraškoj jami ne znajući možda ni sami što su od toga očekivali. Međutim, svaki je kraj (kao i sada!) imao svojih izdajnika-doušnika, koji su – uza sav oprez – ipak doznali da se u toj jami netko sakriva. Hrana im je dostavljana na jedan upravo tajanstven način! Tako da – iako su im često zasjedali – nisu nikada uhvatili nekoga od dostavljača. Za hvatanje ili likvidiranje te skupine bio je zadužen zločinac...

OTIŠAO JE JOŠ JEDAN OD NAS: NEDILJKO NEDO VEGAR 1952 – 2014

U mro je pripadnik ratne 4. Gardijske brigade i bojne Zrinski Frankopan, Nediljko Vegar Da, otišao je još jedan od nas. Naš suborac, prijatelj, učitelj... Naš "rod" "...  Bio je Nedo „rod“ svih branitelja i domoljuba. Takva nesebičnost i ljubav za Hrvatsku se rijetko viđa. Bio je naša moralna vertikala! Nadahnuće! Nediljko Vegar je za sudjelovanje u Domovinskom ratu dobio nekoliko odličja, među ostalima i Red Nikole Šubića Zrinskog za iskazanu hrabrost u borbi i višestruko ranjavanje, a  2005. godine umirovljen u činu pukovnika Hrvatske vojske. Nismo mi pred Nedom stajali u pozor zato što je on imao visoki časnički čin. Nedo je  uostalom čin rijetko nosio na odori (a bio je vrhunski časnik i vojnik), nego jednostavno zato što je on bio NEDO VEGAR, sinonim žrtve i borbe za Hrvatsku! Njegovo ime i pojava je značila puno, puno više od bilo kojeg čina i funkcije. Čovjek koji je svojim životom svjedočio kako se voli svoja domovina. Cijeli njegov život je borb...